Wikingowie

Wygląd - 5 mitów

Trwajca od XIX w. fascynacja wikingami przyczynia się do powstania licznych mitów dotyczcych ich wygldu. Jedni wyobrażaj sobie ich jako pokrytych bliznami dzikusów w hemach z rogami. Inni uważaj, że najpewniej wygldali tak jak my. Jaka jest prawda?

Serwis Science Nordic postanowi zająć się tym zagadnieniem. Zaprezentowa skandynawskim badaczom pięć zebranych na Facebooku mitw dotyczcych wygldu wikingw z prob o ich skomentowanie.

Mit 1: wikingowie byli brudni i niechlujni

Grzebienie, psety, przyrzdy do czyszczenia paznokci i uszu oraz wykałaczki to czste znaleziska na stanowiskach archeologicznych związanych z wikingami. Pewien poziom higieny potwierdzają te rda pisane.

W pochodzcej z XIII w. kronice Chronica Joannis Wallingford wiele miejsca powicono atakom wikingw na Angli. Pojawia si tam opis skandynawskich najedcw. Wedle tych zapiskw codziennie czesali oni swoje wosy, co sobot brali kpiel i czsto zmieniali ubrania. Zdaniem autora tekstu „byy to zwyczaje rodem ze Skandynawii i zapewniay wikingom sukcesy w podbijaniu niewiecich serc”. Take dziea sztuki sugeruj, e wojownicy ci dbali o swe fryzury i zarost.

Z drugiej strony, arabski podrnik Ibn Fadlan, ktry spotka wikingw nad Wog, okreli ich jako najbrudniejsze kreatury Allacha. Pamita jednak trzeba, e by on muzumaninem, a wic ciy na nim religijny obowizek obmywania si pi razy dziennie. Wikiska kpiel raz na tydzie moga wic wydawa mu si skrajnym brakiem higieny.

Mit 2: wikingowie nosili hemy z rogami

Niezwykle często skandynawscy wojownicy ukazywani są w hełmach z rogami. Ilustracje, filmy, komiksy pełne są „rogatych” Skandynawów. W rzeczywistości hełmy te zaczęto kojarzyć z wikingami dopiero w XIX w. pod wpływem wagnerowskich oper, gdzie nosiły je czarne charaktery. Sami wikingowie nie używali takich nakryć. Są one bowiem bardzo niepraktyczne z militarnego punktu widzenia.”

Mit 3: wikingowie wygldali jak ludzie współcześni

W zasadzie jest to prawda, ale są pewne subtelne różnice. Przede wszystkim byli niźsi. Na przykad współcześni mieszkacy Danii, w porównaniu do tych z epoki wikingów, są średnio o 8-10 cm wyźsi. Wikingowie-wojownicy mieli średnio 171 cm, a ich kobiety 158 cm wzrostu.

Jednoczenie na skutek ciękiej pracy ci dawni Skandynawowie byli bardziej umięśnieni. Czsto cierpieli jednak na artretyzm, a ich zęby były w nie najlepszym stanie.

Ciekawostką jest to, że twarze mężczyzn i kobiet były wówczas bardziej do siebie podobne. – Trudniej okrelić pe szkieletu z ery Wikingów – mówi Lise Lock Harvig z Departamentu Medycyny ledczej Uniwersytetu Kopenhaskiego. – Czaszki męczyzn są trochę bardziej kobiece, a czaszki kobiet troch bardziej męskie niż u ludzi współczesnych.

Mit 4: moda wikingów była ceniona na całym świecie

Zdaniem naukowców trudno znale dowody wspierajce taką tezę, chociaż istnieją dawne teksty, których autorzy wyrażaj się pozytywnie o strojach wikingów.

Naukowcy wskazują, że nasza wiedza o strojach dawnych Skandynaww jest niepełna. Zachowały się co prawda fragmenty tkanin, ryciny z epoki i opisy, ale dają one z pewnością niepełny obraz. Zachowane materiały pochodz bowiem najczęściej z grobowców i nie ma pewności, czy są to rzeczy noszone na co dzień. Natomiast opisy i wizerunki dotyczą najczęściej przedstawicieli elit.

Mit 5: wikingowie byli pokryci licznymi bliznami

W tym wypadku naukowcy nie są w stanie ani potwierdzić, ani zaprzeczyć słusznoci tego przekonania. Badania szkieletów nie pozwalaj ustali, ile blizn miały zmary. Wiele ran odniesionych przez wojowników nie jest bowiem widocznych na kociach, gdyż często miecze przeciwnika rozcinają tylko skórę i minie.

Paskudne blizny z pewnością jednak się trafiały. Nieraz badacze odkrywali szkielety ze śladami po poważnej ranie, która się zagoiła. A wczesna medycyna nie dawała dużych szans na stosunkowo żadne zabliźnienie się rany. Takie ślady jednak odkryto tylko na niektórych znalezionych szczątkach.


Tekst pochodzi z serwisu odkrywcy.pl

Lubimy być śledzeni :)